Becsíptél? Tudtad, hogy ez az érzés attól is függ, hogy kikkel iszol?
Egy új kutatás szerint egyáltalán nem az számít, hogy mit iszunk, vagy hogy pontosan mennyit, hanem az, hogy kikkel tesszük ezt meg, ugyanis ez befolyásolja a becsípettség érzetét.
Sokan estünk már abba a hibába, hogy alábecsültük a bevitt italmennyiséget, és másnap macskajajjal ébredtünk?
A legújabb kutatások szerint nem véletlen, és ennek oka van, méghozzá pszichológiai.
Az emberek ugyanis sok esetben alábecsülik a fogyasztott alkohol mennyiségét, ha más, nála jobban ittas személyek társaságában van. Ez azért van, mert ha józan emberekkel vagyunk körülvéve, hozzájuk képet a kis mennyiségű alkoholt is soknak érezzük.
Ellenben ha a társasság java része már ittas állapotban van, akkor ugyanazt az alkoholmennyiséget már nem érezzük soknak, éppen ellenkezőleg.
A tanulmányhoz a kutatók különböző társadalmi csoportba tartozó 1862 egyén (átlag 27 éves) leheletének alkoholkoncentrációját mérték.
Ez a biztonságérzethez is kapcsolódik, ugyanis ha látjuk, hogy másnak sincs baja, nincs veszélyben az elfogyasztott alkohol mennyiségétől, mi is bátrabban kortyolgatjuk majd az italunkat.
A legtöbben egyébként alaposan alábecsülik az ittasságukat, nehéz meghúzni, hol a határ becsípés és részeg állapot között.
Ebben pedig ne mellékesen az is szerepet játszik, hogy az alkoholok egyes fajtái lassabban hatnak, így mikor megisszuk őket, és nem érezzük a hatásukat, még többet iszunk, mert tévesen azt gondoljuk nem fejtette ki a hatását.
Aztán pedig egyszerre csak beüt a nagyon ittas állapot.
A kutatás most azt sejteti tehát, hogy ha több józan emberrel van körülvéve az ember, kevésbé hajlamos leinni magát. Józan embereket a kocsmákba? Lehetne, de akkor hová lenne az az idillikus, néha már-már vicces hangulat?
pszichológia alkohol alkoholfogyasztás
Megtekintések száma: 39593